1. Čo pred prijatím regulácie zažívala Barcelona?

Snímka: Flickr.com

Svoje vie k preplneniu turistami povedať aj metropola Španielska a hlavné mesto Katalánska, v ktorom sa pred skoro dvomi rokmi začalo masívnejšie hovoriť o jeho osamostatnení sa od majoritného Španielska.

Turizmus predstavuje skoro 12 percent barcelonskej ekonomiky. Do roku 2013 navštívilo napríklad Park Güell, jedno z najikonickejších miest navrhnuté svetoznámym architektom Antonim Gaudím, ročne skoro deväť miliónov ľudí. A v tento rok si mesto povedalo svoje „stop“. Ako informuje aj portál The New Yorker vyhlásilo, že park už nie je ďalej parkom, ale turistickým miestom. A začalo prijímať regulácie.

Zaviedlo preto poplatok na vstup do jeho jadra a limitovalo tiež počet predaných lístkov na 800 za hodinu. Opatrenia sa stretli s úspechom a pomohli znížiť počet návštevníkov na udržateľných 2,3 milióna za rok. Návštevnosť sa síce podarilo regulovať, začal však vyskakovať ďalší problém, tentokrát s Airbnb.

Cez túto platformu, ako ďalej informuje portál, zotrváva v meste 1,5 milióna návštevníkov ročne. Päťkrát toľko ľudí sa stále vyberá cestou tradičného hotelu. V súčasnosti je na Airbnb k dispozícii približne 20-tisíc aktívnych prenájmov. Domáci sa s ich masívnym rozmachom a stále prichádzajúcimi turistami však nevedia vždy vysporiadať.

Prvé väčšie prebudenie v prístupe k cudzincom prišlo v lete 2014 v súvislosti s plážou Barceloneta, na ktorej sa celkom často stávalo, že po nej behali opití cudzinci nahí. Viacerí turisti tiež nerešpektujú domové nariadenia, o ktorých im možno dočasní domáci nedávajú vedieť alebo len na ne nekladú dôraz.

Organizujú hlučné party a narúšajú dovtedy idylické spolunažívanie pôvodných obyvateľov. Zo slávnej Gotickej štvrti sa preto počet obyvateľov za posledné roky znížil o asi 45 percent. Pre všetky dôvody prijala Barcelona v roku 2015 moratórium na vznik nových hotelov a iných ubytovaní, zrušila ho o rok neskôr.

Najčítanejšie témy