6. Turistov odrádzajú útoky

Snímka: REUTERS / Thomas Mukoya

„Cestovný ruch prežíva momentálne skôr obdobie nízkeho rastu a stagnácie,“ uviedlo pre HN naše Veľvyslanectvo v Keni. Je to spôsobené hlavne hrozbou teroristických útokov militantných skupín ako Aš-Šabáb prenikajúcich zo Somálska na územie Kene či rast konkurencie v regióne najmä zo strany susednej Tanzánie.

Karniš dopĺňa, že aj keď bol turizmus začiatkom milénia na vzostupe, od útoku v nákupnom centre Westgate v roku 2013, pri ktorom zahynulo 71 ľudí, klesol o viac ako 30 percent a až teraz sa vracia do starých koľají. V krajine vidieť zvýšené bezpečnostné opatrenia, a tak do obchodov či hotelov prechádzate povinne cez skener.

Keňa však bola prvá krajina, ktorá začala s turizmom v tejto časti sveta: „Už koncom 19. storočia sem prichádzali Európania a Američania na safari a za oddychom. Vtedy to ešte spočívalo prevažne v poľovačkách.

V 50. rokoch 20. storočia začala fungovať ochrana prírody a postupný zákaz lovu divej zveri, ktorý vyvrcholil absolútnym zákazom v roku 2007,“ objasňuje Karniš.

Turisti si najčastejšie vyberajú Indický oceán s nádhernými plážami a divou prírodu či safari v najznámejších národných parkoch a rezerváciách Masai Mara, Nakuru či Amboseli.

V posledných rokoch je podľa Karniša vysoký záujem o návštevy pôvodných obyvateľov. Najčastejšie cestujú do Kene turisti z Nemecka a Veľkej Británie, častá je aj talianska klientela.

Najčítanejšie témy