5. Ženy podnikateľky

Snímka: Dreamstime

Ahmed rozpráva, že najziskovejšou cestou je vydať sa importom odevov, potravín či vozidiel. V tomto biznise sa pohybuje aj Anne Ebosová Okongová, ktorá podniká v Nairobi s firmou All For Cars.

Podarilo sa jej tak uspieť v pôvodne mužskom biznise automobilových súčiastok.

Na začiatku jej pomohla firma Inter cars, ktorá robí biznis s automobilovými súčiastkami už 20 rokov a patrí medzi najväčších distribútorov náhradných dielcov na osobné a nákladné automobily v Európe. Aj vďaka tomu sa All For Cars stala hlavným distribútorom automobilových dielov vo východnej Afrike.

Zaujímavosťou je, že banky v Keni sú ochotnejšie poskytovať úvery práve ženám, dôvodom je ich väčšia zodpovednosť a fakt, že nepodstupujú veľké riziko.

„Podporujú nás viac, ale nie sú flexibilnejšie. Nejde však o podporu žien ako jednotlivcov, ale skupiny. Do banky musí prísť skupina žien, ktorá z ich hľadiska predstavuje väčšiu garanciu,“ objasňuje pre HN Anne celý proces.

Publicistika

​O pôžičky teda žiadajú začínajúci podnikatelia väčšinou svoju rodinu a známych. V krajine je druhé najrozšírenejšie náboženstvo po kresťanstve islam, ktorý zakazuje, aby sa zahraničné banky starali o niekoho biznis.

Najčítanejšie témy