1. Lákadlo pre investorov

Snímka: Reuters

„Meniaci sa svet technológií zasahuje aj Afriku. Nairobi je technologický hub. Viacero spoločností, ako Google, Taxify či Uber, sídli práve tu,“ vysvetľuje pre HN Ahmed Isma, majiteľ softvérovej spoločnosti. Keňa vďačí za rozmach startupov hlavne vysokej úrovni gramotnosti a ambicióznosti kenských podnikateľov. Jedným z najúspešnejších startupov je PesaPal.

Ide o platformu pre online platby, ktorá ich zabezpečuje tým najjednoduchším spôsobom – cez mobilný telefón, ktorý vlastní v Keni takmer každý. Samozrejme, s garanciou najvyššej bezpečnosti. Pomocou SMS správy si tak pohodlne zaplatíte či už letenku alebo nákup. Dnes viac ako polovicu kenského HDP tvoria práve mobilné peniaze.

Snímka: HN

​Vlani sa kenské startupy podľa výročnej správy Partech Africa obohatili o vyše 870 miliónov eur. „Pri viac ako 44 obchodoch pritiahli" viac ako 296 miliónov eur, vďaka čomu je Keňa najúspešnejšou krajinou v Afrike, nasledovanou Nigériou a Južnou Afrikou.

„Dobrý systém riadenia a správna dávka talentu uľahčili príchod investorov,“ uviedol pre portál standardmedia.co.ke zakladateľ a výkonný riaditeľ startupu Cellulant, ktorý sa zameriava na digitálne platby, Kennedy Njoroge.

Kenský startupový ekosystém je jeden z najstarších na kontinente. K väčšiemu rozmachu má pomôcť aj otvorenie tamer 13-miliónového vládneho projektu Konza Technopolis neďaleko Nairobi, ktorý nazývajú aj Silicon Savannah.

Jeho výstavba je súčasťou Kenskej vízie 2030, rozvojového programu, ktorý má do roku 2030 pretransformovať Keňu na novoindustrializovanú krajinu so strednými príjmami pre obyvateľov, poskytnúť im vysoký životný štandard a čisté a bezpečné prostredie. Keňa sa na kvalitný biznis pripravuje v školách, technické školy sú veľmi kvalitné a k dispozícii sú aj viaceré školiace centrá.

Najčítanejšie témy