5. Zelená obilnica

Snímka: Flickr.com

Veľký podiel na jej hrubom domácom produkte má poľnohospodárska výroba. Relatívne malá krajina je napríklad tretím najväčším producentom olivového oleja na svete.

Prakticky pozdĺž celej cesty zo severu na juh uvidíte rozľahlé háje s miliónmi olivovníkov. Z jedného stromu sa ročne vyzbiera 100 kilogramov olív, z ktorých sa vylisuje približne 40 litrov olivového oleja. Biznisu s olivami výrazne pomáha aj tuniská vláda. Dlhé roky platí napríklad zákon, že olivovníky sa nemôžu klčovať s cieľom novej výstavby.

Aj to je dôvod, prečo je práve v tomto sektore Tunisko skutočnou veľmocou a vysokokvalitný olivový olej je častým suvenírom, ktorý si z krajiny vezú domov zahraniční turisti. Na porovnanie – 95 percent olív vypestovaných v Tunisku je organického pôvodu. Práve export takéhoto druhu olivového oleja stúpol z 2 100 ton v roku 2004 na predvlaňajších viac ako 15-tisíc ton.

„V Tunisku je olivový olej viac ako len jedlo. Je to naša kultúra a umenie, súčasť nášho každodenného života. História olivového oleja je našou vlastnou históriou,“ cituje server Euronews expertku na olivový olej Sondu Larúsiovú z tuniského prístavného mesta Sfax.

Skutočnou obilnicou Tuniska je už spomínaný Cap Bon. Práve odtiaľto je na taliansku Sicíliu len niečo vyše 150 kilometrov. Na polostrove sa okrem olív pestujú aj ďalšie plodiny, napríklad datle, známy je však i rybolovom. V tomto smere vyniká najmä takmer 60-tisícové mestečko Kelibia, z ktorého pochádza veľká časť tuniskej produkcie rybieho mäsa.

Z hľadiska výroby spotrebného tovaru je zase Tunisko známe rozvinutým textilným priemyslom. Svoje kúsky oblečenia tu napríklad šijú známe módne značky Benetton či Zara.