4. Prepad dinára

Snímka: fortressgoldgroup.com

Krajina bola pred revolúciou známa ako pomerne drahá destinácia, a to aj pre európskych dovolenkárov. Po roku 2011 sa to zmenilo. Turizmu totiž pomohol prudký prepad miestnej meny dinára, ktorý je oproti situácii pred revolúciou na tretinovej úrovni.

Kým pred deviatimi rokmi bol dinár len o niečo slabší než naša mena, dnes za jedno euro dostanete viac ako 3,2 dinára. Revolúcia a terorizmus zasiahli aj do iných ekonomických ukazovateľov. Po prevrate, ktorý znamenal koniec vyše 23-ročnej vlády prezidenta Zína Abidína bin Alího, odišlo z Tuniska mnoho zahraničných investorov, najmä talianskych alebo francúzskych firiem.

Snímka: HN

​To sa následne odrazilo na prudkom raste nezamestnanosti. Zatiaľ čo v roku 2008 bolo bez práce niečo vyše 12,4 percenta Tunisanov, v roku 2011 tento počet vystrelil na viac ako 18,3 percenta. V posledných rokoch sa ukazovateľ ustálil na hladine mierne nad 15 percentami.

Prirodzene, útoky zmenili Tunisko aj z bezpečnostnej stránky. Hotelové rezorty sú od pláží oddelené plotmi, vstupy strážia neraz ozbrojení a uniformovaní príslušníci súkromných bezpečnostných služieb. Ani všetky prijaté opatrenia však turistom nezaistia absolútnu bezpečnosť.

Koncom júna došlo na dvoch miestach v samotnom centre metropoly Tunis k dvojnásobnému samovražednému útoku, ktorý si popri oboch teroristoch vyžiadal život jedného policajta a zranil ďalších deviatich ľudí.

„Bombové útoky, rovnako ako politická nestabilita a bezpečnostná neistota môžu ohroziť oživenie tuniského sektora cestovného ruchu,“ uvádza vo svojej najnovšej štúdii analytická spoločnosť FocusEconomics.

Najčítanejšie témy