3. Ruská záchrana

Snímka: Flickr

 „Vlani navštívilo Tunisko viac ako 2,4 milióna Európanov, čo je nárast o vyše 710-tisíc oproti roku predtým,“ uvádza vo svojej štatistike Tuniský národný úrad pre cestovný ruch. Turizmus v krajine pritom zachránili predovšetkým Rusi.

Kým v roku 2010 ich do Tuniska prišlo asi 188-tisíc, vlani ich bolo takmer 600-tisíc. Paradoxne, Tunisku v tomto smere pomohla ďalšia tragédia – bombový útok na lietadlo ruskej spoločnosti Kogalymavia.

V posledný októbrový deň roka 2015 pri ňom zahynulo 217 cestujúcich, v prevažnej väčšine ruských dovolenkárov, ako aj sedem členov posádky.

Bombu na palubu stroja mieriaceho z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na petrohradské letisko Pulkovo prepašoval člen egyptského pozemného personálu letiska na Sinajskom polostrove. V Rusku sa vzápätí spustila ostrá protiegyptská kampaň.

Cestovné kancelárie stopli zájazdy do Egypta a dovolenkárov, ktorí si chceli užívať severoafrické letoviská, nasmerovali práve do Tuniska. Okrem Rusov však v tuniských dovolenkových rezortoch a mestách rýchlo stúpajú aj počty Američanov, Japoncov či Číňanov.

Práve turisti z východnej Ázie navštevujú tuniské mestá po celý rok. Do krajiny chodia v prvom rade za poznávaním, na rozdiel do Európanov, ktorí uprednostňujú dovolenku pri mori v sezóne od neskorej jari do skorej jesene. Preto vás neprekvapí, keď v malom hrnčiarstve v Sousse či pri veľkej mešite v Kairouane stretnete v zimných mesiacoch autobus plný čínskych turistov.

Život sa postupne vracia i do takzvaných hotelov duchov. V mnohých prípadoch ide o zariadenia, ktoré si v lokalitách, ako je mestečko Kelibia na zelenom polostrove Cap Bon alebo legendárne horúce kúpele Korbous, postavili pre vlastných dovolenkárov Taliani či Francúzi. Po revolúcii zostali opustené, dnes sa však opäť začínajú plniť turistami.

Najčítanejšie témy