2. Milión ľudí bez práce

Zber datlí na farme pri meste Dúz, Tunisko
Snímka: Alan Hyža

Kým v roku 2010, teda ešte pred vypuknutím revolúcie, navštívilo Tunisko 3,8 milióna európskych turistov ročne, v roku 2014 sa tento počet prepadol o viac ako jeden milión.

A v nasledujúcich rokoch, keď mnohé zahraničné cestovné kancelárie prestali dovolenkárov do Tuniska posielať, sa tento pokles ešte prehĺbil. Predvlani počet európskych turistov nedosiahol ani 1,7 milióna.

Snímka: HN

​Prirodzene, tento prepad mimoriadne intenzívne pocítila aj tuniská štátna pokladnica. Práve turizmus totiž predstavuje tretí najdôležitejší sektor tamojšieho hospodárstva.

Dramatický pokles príjmov z cestovného ruchu sa výrazne odzrkadlil aj na celkovom hrubom domácom produkte krajiny. Kým v roku 2013 dosiahlo tempo rastu tuniskej ekonomiky 2,4 percenta HDP a o rok neskôr o jednu desatinu percentuálneho bodu menej, v roku 2015 narástlo hospodárstvo už iba o 0,8 HDP.

Tragické udalosti zo Sousse či z tuniského múzea Bardó, v ktorom pri teroristickom útoku radikálnych islamistov tri mesiace pred hotelovou masakrou zahynulo 22 ľudí, z toho dve desiatky cudzincov, pocítil takmer každý obyvateľ krajiny. A to doslova na vlastnej koži.

O prácu prišlo milión ľudí celkovo z 11,5-miliónovej populácie. Nielen tí, ktorí boli priamo zamestnaní v cestovnom ruchu, ale aj zástupcovia ďalších profesií ako taxikári, pracovníci v reštauráciách a obchodoch či poskytovatelia rôznych služieb. „Vidíte tie prázdne budovy? Pred útokmi tam boli predajne s kobercami alebo rozličnými suvenírmi. Dnes chátrajú. Verím však, že sa sem život vráti,“ pripomína Alí.

Šesťdesiatnik každý deň posedáva v kaviarničke v centre Kairouanu, štvrtého najdôležitejšieho mesta islamu po Mekke, Medine a Jeruzaleme. V súčasnosti sa zdá, že sa jeho želanie začína postupne napĺňať. Kým po útokoch muselo pre nedostatok turistov zavrieť prevádzku zhruba 280 ubytovacích zariadení, do dnešného dňa obnovila z tohto počtu svoju činnosť približne polovica.

Navyše, po celom pobreží vidíte rozostavané nové hotelové komplexy, ktoré by mali v nasledujúcich rokoch zvýšiť o ďalšie desiatky aktuálny počet vyše 570 registrovaných ubytovacích zariadení v Tunisku.

Najčítanejšie témy