1. Revolúcia i terorizmus

Snímka: Pixabay

Radikál Sajfaddín Rizkí, ktorý prisahal vernosť Islamskému štátu, kráča po pláži so slnečníkom v ruke. Pozoruje situáciu, komunikuje s turistami prevažne zo západoeurópskych krajín, žartuje s nimi. Keď je uprostred najväčšieho davu, vytiahne zo slnečníka kalašnikov a spustí streľbu. Pomedzi bezvládne telá potom kráča k hotelovému bazénu a okolo neho cez vstupnú bránu na recepciu.

Zanechá za sebou 38 mŕtvych turistov a zamestnancov hotela, kým ho konečne eliminuje protiteroristické komando tuniských vládnych síl. Ide o najkrvavejší teroristický útok v dejinách moderného Tuniska. Rovnaké miesto o štyri roky neskôr. Hotel, kde došlo k masakre, je čerstvo zrekonštruovaný.

Viackrát zmenil majiteľa, dnes nesie názov Iberostar Selection Kantaoui Bay. Hoci patrí medzi najdrahšie v tejto časti tuniského pobrežia, je plný turistov.

Pri bazéne, ako aj v hotelovej loby počuť ruštinu, angličtinu i nemčinu. Pravdepodobne nikto z bezstarostne dovolenkujúcich cudzincov netuší, čo sa tu v roku 2015 stalo. Miestni si to však pamätajú veľmi dobre.

„Áno, vtedy som tu bol. Počul som streľbu. Bol tu poriadny chaos, všetci sme sa bežali ukryť do hotela. Zahynuli tam moji známi, kamaráti. Verte, že to je minulosť. Človek, čo to urobil, nebol skutočný moslim,“ hovorí Mehdi, ktorý obsluhuje hostí v päťhviezdičkovom hoteli LTI Bellevue Park, ležiacom hneď vedľa Iberostaru Selection.

Práve tragédiou v Port El Kantaoiu vyvrcholili bezpečnostné i ekonomické problémy, ktoré Tunisku priniesla revolúcia na prelome rokov 2010 a 2011. Odštartovala takzvanú arabskú jar v celej severnej Afrike a na Blízkom východe. Zároveň sa stala symbolom obrody tuniského cestovného ruchu a boja o návrat turistov.

Najčítanejšie témy