3. Koľko stojí nabíjanie?

Snímka: Reuters

Ako uvádza aj spoločnosť PPA Power, pri nabíjaní z vlastných zásuviek a nabíjačiek vyjde cena elektriny na približne 150 €/MWh. Napríklad, plné nabitie auta Nissan Leaf stojí približne šesť eur. Naopak, pri verejných nabíjačkách pri cestách sa táto cena vyšplhá na trojnásobok.

Podľa odborníkov sa elektromobil oplatí pri cestách po meste, pri tých po okresných cestách a diaľniciach je však úspornejší automobil so spaľovacím motorom.

Aj Kolimár preto odporúča, aby si ľudia pre úsporu peňazí nabíjali elektromobily cez nabíjačky doma alebo vo firme: „Predstavme si napríklad, že rýchlovarná kanvica má odber 2 kW, nabíjanie automobilu zo štandardnej zásuvky v dome ide približne s rovnakým výkonom. Čiže z hľadiska zaťaženia domovej elektroinštalácie nepredstavuje nabíjanie auta žiadnu výraznejšiu záťaž.“

Odporúča tiež developerom, aby do svojich projektov zahrnuli už na začiatku výstavbu nabíjacích staníc, keďže ich dodatočná inštalácia len predražuje tieto projekty.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Najčítanejšie témy