4. Budú dediny pohlcované mestami?

Snímka: TASR/Andrej Galica

Ľudia sa budú sťahovať z vidieka do miest. Zástavbou na územiach medzi veľkými mestami a okolitými dedinami sa vymažú hranice medzi nimi. Dôjde tým k faktickému pohlteniu dedín a vzniku nových mestských častí.

Na tento vývoj však doplatia aj menšie mestá, ktoré budú strácať obyvateľov. Naopak, veľkým mestám bude populácia pribúdať. Už dnes tento trend vidíme v nemeckých mestách ako Mníchov, Hamburg, Kolín nad Rýnom či Berlín.

Výnimkou nebude ani Londýn. Britská metropola, ktorá má dnes niečo vyše deväť miliónov obyvateľov, bude musieť o 10 rokov uživiť o milión ľudí viac.

Prinesie to so sebou výzvy v podobe nutnosti lepšie zvládnuť likvidáciu odpadkov. V súčasnosti sme svedkami, že veľké problémy s odpadkami má napríklad taliansky Neapol. Oveľa väčší dôraz tiež bude treba klásť na lepšie hospodárenie s vodou.

Vyššieho využitia sa tak dočká dažďová voda, ako aj takzvaná šedá voda. Ide najmä o odpadovú vodu z kúpeľní, ktorej čistením vznikne úžitková voda vhodná na ďalšie využitie v budove na splachovanie, umývanie podláh či zalievanie rastlín.

Najčítanejšie témy