2. Pomôžu menšiemu objemu plastov nové opatrenia?

Snímka: Reuters

Pomôcť malo k tomu, aby ľudia vybočili z rutiny jeden nákup sa rovná jedna nákupná taška. Na výber dostanú zákazníci teraz navyše aj ekologickejšiu variantu plastovej tašky.

Ministerstvo životného prostredia minulý rok informovalo, že každý slovenský občan spotrebuje za rok okolo 466 plastových tašiek. Spoplatnenie by malo túto hrozivú bilanciu postupne zvrátiť.

Tento rok sprísňovanie pokračuje. Európska komisia prijala smernicu o znižovaní vplyvu plastových výrobkov na životné prostredie, ktorá dala stopku plastom na jedno použitie ako príborom, tanierom či slamkám.

Smernica však má aj druhú stranu. Európsky priemysel by mala tlačiť k tomu, aby menil zloženie plastov, napríklad ich vyrábal jednoduchšie recyklovateľné.

„Dnes sú totiž produkty nadizajnované z mnohých materiálov, ktoré sa mimoriadne ťažko recyklujú či likvidujú. To chceme zmeniť,“ vyjadril sa dávnejšie pre HN generálny riaditeľ pre oblasť klímy Európskej komisie Mauro Raffaele Petriccione. Súčasťou smernice bude aj nariadenie, aby sa z plastových fliaš nedali odkrútiť viečka.

V legislatívnom procese je už zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Podľa Ministerstva životného prostredia ide o najefektívnejší spôsob, ako výrazne zvýšiť recykláciu PET fliaš a plechoviek.

„V rámci celého procesu ministerstvo viedlo diskusie, kde drvivá väčšina výrobcov a obchodníkov boli konštruktívnymi partnermi pri rokovaniach,“ uviedol rezort. Práve dvojročné prechodné obdobie je potrebné na to, aby sa celý systém dôkladne nastavil a pripravili sa na neho výrobcovia aj predajcovia. Našli sa však aj názory proti nemu.

Najčítanejšie témy