5. Aké sú odhady ekonómov na tento rok?

Snímka: Dreamstime

Podporu reformným ekonomickým plánom arménskej vlády vyslovili minulý týždeň na stretnutí v Jerevane aj zástupcovia Svetovej banky.

S arménskymi partnermi sa pritom zhodli v názore, že zvyšovanie konkurencieschopnosti nebude možné bez výrazného prílevu investícií.

O pozitívnom vývoji hovoria aj čísla. Celkové investície dosiahli vlani v druhom štvrťroku 525,5 milióna dolárov, čo je 3,5-percentný rast oproti rovnakému obdobiu z roku 2017.

Rastúce bohatstvo krajiny sa prejavilo aj na bankových účtoch obyvateľov. Vklady v komerčných bankách v júli minulého roka narástli na takmer päť miliárd eur, čo je absolútny rekord v histórii arménskeho bankovníctva.

Ekonómovia sa netaja optimistickými predpoveďami ani na tento rok.

„Rast by mal byť solídny vďaka prílevu peňazí krajanov zo zahraničia, ako aj zotavenia poľnohospodárskeho sektora. Vďaka pokračujúcim reformám by tiež mohol byť prílev priamych zahraničných investícií vyšší, než sa očakávalo,“ uvádza sa v analýze, ktorú HN poskytla spoločnosť FocusEconomics.

Medzi riziká, ktoré by mohli arménsku ekonomiku ohroziť, správa zaraďuje spomalenie tempa reforiem.

Experti FocusEconomics očakávajú, že hospodárstvo krajiny bude tento rok rásť o 4,9 percenta HDP a v roku 2020 ešte o desatinu percenta pomalšie.

Najčítanejšie témy