1. Ktoré problémy najviac trápia Arménsko?

Snímka: TASR/AP

„Najväčším problémom v našej krajine je nedostatok pracovných miest. Nezamestnanosť sa šplhá k 20 percentám. Zahraničné firmy tu rozširujú svoje investície len veľmi pomaly,“ vysvetľuje mi štyridsiatnik Vardan v maršrutke smerujúcej z jeho rodného mestečka Ečmiadzin do arménskej metropoly Jerevan.

Vardan je jeden zo státisícov Arménov, ktorí si prácu našli v Rusku. „Už takmer 15 rokov žijem striedavo v Moskve a v Jerevane. Na zimu som sa teraz vrátil do Arménska. V Jerevane sa snažím prežiť, ako sa dá. Na jar sa vrátim do Ruska, ale rád by som vyskúšal aj Západ. Európu, prípadne Ameriku.“

V Arménsku ide o typický jav. Krajinu dlhé desaťročia ovláda sivá ekonomika. Ľudia často pracujú načierno a snažia sa vyhýbať plateniu daní z už aj tak nízkych platov.

Veľkú časť príjmov tvoria peniaze, ktoré domov pošlú Arméni žijúci v zahraničí. To je aj prípad Vardana, ktorý na diaľku živí ženu a tri deti. Podľa oficiálnych údajov žije v Rusku 1,2 milióna Arménov.

Snímka: HN

Neoficiálne odhady však hovoria až o troch miliónoch. V Spojených štátoch i má byť 1,5 milióna, vo Francúzsku pol milióna. V zahraničí má žiť celkovo dva- až trikrát viac Arménov než v domovskej krajine.

Najčítanejšie témy