4. Môže sa náš trh priblížiť k svetu?

Snímka: Reuters

Podľa stránky luxhabitat.ae, ktorá mapuje najdrahšie nehnuteľnosti v Spojených arabských emirátoch, zaplatíte za najväčší penthouse v najvyššej budove sveta – dubajskej veží Burdž Chalífa – asi 25 miliónov eur.

Lacnejšie sú byty v ďalších vychytených lokalitách najbohatšieho emirátu – na umelom ostrove Palm Jumeirah, v Marine či oblasti opery.

V regióne strednej Európy sú najdrahšie byty v centre Viedne. Dvojica historických apartmánov sa nedávno v rakúskej metropole predala celkovo za 16 miliónov eur.

V pražskom Josefove neďaleko prestížnej Parížskej ulice sa zase pred časom dostal do predaja luxusný apartmán na najvyššom poschodí rezidenčného projektu Celínka. Jeho cena prekročila tri milióny eur. Nový majiteľ tak za jeden štvorcový meter zaplatil viac ako 16-tisíc eur.

Projekt ponúkal celkovo osem apartmánov. Z toho štyri sú už predané. Dva zo štyroch zostávajúcich sa predávajú po 2,5 milióna eur. Každý z nich má rozlohu takmer 240 štvorcových metrov.

Hoci Slovensko sa na svojich susedov doťahuje, pravdepodobne sa ich nehnuteľnostiam cenovou úrovňou nikdy nevyrovná. Praha, Budapešť či Viedeň ako metropoly celoeurópskeho významu totiž priťahujú najbohatších ľudí regiónu a investorov oveľa viac než Bratislava.

A práve tí vyháňajú ceny najdrahších nehnuteľností do astronomických výšok.

Najčítanejšie témy