5. Pomôžu olympijské hry?

Pohnať krajinu smerom ku „cash-free“ stavu by mohli aj blížiace sa olympijské hry v roku 2020 v Tokiu. Japonsko chce predísť tomu, aby zahraniční návštevníci mali pre chýbajúcu hotovosť problémy s platením. Gajdoš za spoločnosť Visa hovorí, že práve na nadchádzajúce hry chcú priniesť inovácie.

V roku konania hier japonská vláda očakáva príchod 40 miliónov zahraničných turistov a ich útraty v objeme osem biliónov jenov, teda asi 64 miliárd eur.

„Olympijské hry, ktorých je Visa top sponzorom, sú pre Japonsko veľkou príležitosťou. Pre Visu je prioritou zabezpečiť, aby bola japonská bezhotovostná iniciatíva prostredníctvom hier naplnená,“ dodáva.

Na porovnanie, v Južnej Kórei, ktorá minulý rok zimné olympijské hry v meste Pjongčang hostila, to problémom nebolo. K bezhotovostným platbám smeruje postupne už 20 rokov pomocou rôznych daňových úľav či zrušením produkcie mincí.

Aj zástancovia týchto zmien sú si však vedomí toho, že aj napriek avizovanej podpore pre obchodníkov či reštaurácie nebude prechod k majoritným platbám kartou taký jednoduchý.

Dôležitým faktorom je aj starnúca populácia, ktorá sa do zmeny zaužívaných zvykov až tak nehrnie. Argumentmi proti zostáva aj nízka pouličná kriminalita, nízke úrokové sadzby či znížená hodnota dane z dedičstva.

Okrem toho ani vláda samotná nie je taká digitálna, ako očakáva od obyvateľov, čo sa týka napríklad platenia daní.

Najčítanejšie témy