2. Aký bol rozmach Priorov?

Snímka: TASR archív

Keďže sa stretol s okamžitým prijatím, existencia tohto centra sa stala postupne pravidlom v každom meste na Slovensku v rámci siete po celom Československu. Spoločnosť OD Prior vznikla už predtým v roku 1964.

Poradný orgán zriadený generálnym riaditeľstvom obchodných domov rozhodol, že výstavba sa začne najprv na Slovensku, keďže naša krajina bola zaostalejšia než Česko. V Bratislave sídlilo aj jediné generálne riaditeľstvo, ktoré malo pôsobnosť na centrá od Ašu po Medzilaborce, čo bolo tiež pomerne prelomové.

Prvý obchodný dom v Stredoslovenskom kraji otvorili ešte pred bratislavským v roku 1964 a pomenovali ho podľa rieky Hron. Aj keď bol pôvodne organizačne začlenený do podniku Textil Žilina, neskôr sa tiež stal súčasťou siete OD Prior. V rovnakom roku, keď otvorili bratislavský Prior, otvorili aj jeho košického kolegu.

Snímka: TASR archív

​Riaditeľom prvých centier siete na Slovensku bol Albert Panák, ktorý sa počas ich výstavby inšpiroval aj situáciou v západnom a východnom Nemecku. Odpozoroval tam napríklad zdravotné či učňovské stredisko a vydobyl si tak zvýšenie rozpočtu pre výstavbu. Vo viacerých oblastiach boli prelomové.

V Nitre mali napríklad pre vysoké percento zamestnaných žien v budove aj kaderníctvo. Panák tiež presadzoval prístup „náš zákazník, náš pán“ podľa baťovského systému riadenia. Okrem riadenia Priorov stál aj na čele nitrianskeho futbalu.

Snímka: TASR archív

​Ako dávnejšie pre HN uviedol, pre výstavbu sa museli zrušiť viaceré družstevné byty či obchody, čo sa u obyvateľov hneď nestretlo s pochopením. Priorom však patrí viacero prvenstiev: „Zriadili sme napríklad prvú samoobsluhu v obchodných domoch v republike, podarilo sa nám to s ťažkosťami, keďže to bolo kritizované, že staré je lepšie ako nové,“ vysvetľoval.

K prvým heslám centier patrili napríklad Výhodný nákup pod jednou strechou či Za vyššiu úroveň služieb zákazníkom.

Najčítanejšie témy