2. Prečo Naí Dillí pokračuje v silnom raste?

Snímka: Reuters

Ekonómovia jej predpovedajú rast vo výške 7,8 percenta hrubého domáceho produktu, čo by znamenalo svetové prvenstvo v rýchlosti zväčšovania ekonomiky.

Naí Dillí si tak udržiava solídne perspektívy, hoci vrchol aktuálneho ekonomického cyklu je pravdepodobne za nami a globálny hospodársky rast sa postupne zmierňuje pod ťarchou spomaľovania troch najväčších ekonomík sveta – Spojených štátov, eurozóny a Číny.

Snímka: HN

​Napriek tomu podľa expertov zostáva rast globálnej ekonomiky z historického hľadiska aj naďalej nadtrendový.

„Bude ťahaný najmä rozvíjajúcimi sa krajinami, ktorých dôležitosť a príspevok ku globálnemu rastu narastá. Kým Čína je blízko svojho vrcholu, Indiu čaká pravdepodobne ďalší rýchly rast. Na rozdiel od čínskej ekonomiky, ktorá trpí pod vplyvom snahy o nabehnutie na západný ekonomický model, úsilia o odstránenie tieňového bankovníctva a dosahov obchodnej vojny, môže India rásť. Dokonca by mohla profitovať aj z obchodnej vojny,“ tvrdí pre HN Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Peking sa tiež podľa neho bude v dôsledku zavedených ciel snažiť nahradiť dovozy poľnohospodárskych výrobkov. Potenciálnym kandidátom na exporty týchto produktov by sa mohla stať práve India, ktorej sa v agrorezorte darí výrazne zvyšovať produktivitu a modernizovať celý segment.

Najčítanejšie témy