1. Udržanie vyrovnaného rozpočtu

Snímka: Reuters

Odborníci sa zhodujú, že tou najväčšou výzvou bude docielenie vyrovnaného rozpočtu. Pôvodne sa nulový deficit síce plánoval až na rok 2020, pozmeňujúci návrh však tento cieľ posunul o rok skôr.

Ako však uviedol riaditeľ INEKO Peter Goliaš, „už dnes vieme, že medzinárodné aj domáce organizácie očakávajú, že ten rozpočet nebude dodržaný a bude naďalej deficitný a že tam budú existovať tlaky na zvýšenie výdavkov“.

Práve dodržanie rozpočtových plánov by podľa neho malo byť prioritou nového ministra financií. To však nebude jednoduché. Kým v budúcom roku sa bude našej ekonomike ešte výnimočne dariť a mala by rásť viac ako štvorpercentnou rýchlosťou, v roku 2019 by malo prísť schladenie.

Podľa makroanalytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka by naša ekonomika mala dosiahnuť vrchol počas budúceho roka a riziká na rok 2020 sú relatívne významné.

„Keďže rast bude pomalší, ako bol predtým, tak pravdepodobne uvidíme spomalenie rastu spotreby domácností, investícií a podobne, a dá sa predpokladať, že sa takisto spomalí rast daňových príjmov,“ dodal. No a na to bude musieť myslieť budúci minister financií pri zostavovaní budúceho rozpočtu.

Najčítanejšie témy