3. Vysoké autorské poplatky

Snímka: archív reštaurácií

Poplatky hotely platia organizáciám kolektívnej správy v zmysle autorského zákona za takzvaný verejný prenos v izbách a spoločných priestoroch hotelov, penziónov alebo reštaurácií prostredníctvom televíznych a rozhlasových prijímačov.

Vyplýva to zo stanoviska Zväzu hotelov a reštaurácií, ktorý už dlhodobo poukazuje na to, že tieto poplatky sú neúmerne vysoké, na základe analýzy licenčných platieb hotelových a reštauračných zariadení pre kolektívnych správcov vo vybraných krajinách Európy, ktorá túto situáciu potvrdila.

Vyplýva z nej, že štvorhviezdičkový hotel na Slovensku s kapacitou 150 izieb zaplatí na licenčných odmenách viac ako 13-tisíc eur ročne, rovnaký hotel v susednom Rakúsku zaplatí na licenčných odmenách 5 240 eur. To znamená, že rakúsky hotel zaplatí o 40 percent menej ako slovenský hotel.

Našim hotelierom prekáža, že v Rakúsku hotel zarobí viac a zároveň má nižšie poplatky. Ak si porovnáme susedné Česko, ktoré má príbuzné ceny za ubytovanie pri rovnakom type hotela ako na Slovensku, český hotel zaplatí 6 243 eur, čo je o 47 percent menej.

V Nemecku to je 4 780 eur, čo je o 36 percent menej ako u nás. Hotelieri platia licenčné poplatky štyrom organizáciám, čo potvrdzujú aj rámcové dohody či iné zmluvy uzatvorené s autorskými organizáciami, sú to SOZA, Slovgram Lita a Ozis.

Najväčšiu časť z odmien však tvoria odmeny autorom audiovizuálnych diel, ktorých práva na Slovensku, podľa oprávnenia ministerstva kultúry, zastupuje autorská spoločnosť Lita. „Ide naozaj o veľký problém. Pri uplatňovaní sadzieb Lita by hotely, penzióny či reštaurácie mali na licenčných odmenách zaplatiť viac ako 1,8 milióna eur ročne len tejto jednej spoločnosti,“ uvádza generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák.

V súčasnosti prebiehajú súdne konania, v ktorých sa snažia hotelieri dosiahnuť zmenu výšky týchto poplatkov.

Najčítanejšie témy