4. György Matolcsy

Snímka: Magyar Nemzet

György Matolcsy pôsobil pred vedením Maďarskej národnej banky ako minister hospodárstva za Viktora Orbána, a to v rokoch 2000-2002 a 2010-2013 a patril k najväčším ekonomickým expertom vládneho Fideszu. Predtým svoje pôsobenie spájal aj s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj v Londýne.

V marci 2013 ho na post guvernéra maďarskej národnej banky nominoval premiér Viktor Orbán, ktorý zohľadnil jeho výkon aj viaceré fakty. Na post nastúpil v marci 2013.

Matolcsy bol však aj terčom kritiky hlavne pre svoju menovú politiku, či jeho politickú nomináciu, ktorá vraj nekráča ruka v ruke s jeho ekonomickými znalosťami. Či tiež za to, že "prepisuje pravidlá pre európske centrálne banky v záujme svojej rodiny či priateľov".

Napríklad mal preliať obrovské sumy peňazí do nadácií, ktoré založil napriek kritike dozornej rady. Kauza sa riešila pred dvomi rokmi.

„Prečo by mal dobre slúžiaci, legitímny guvernér národnej banky, ktorý zaviedol úspešnú menovú politiku, pomocou tejto siete dodať asi jeden trilión forintov do maďarskej spoločnosti?“ reagoval na svoju obhajobu.

Odmietol tiež, že by do offshorových aktivít bol zapojenýniekto z jeho blízkej rodiny.

Najčítanejšie témy