2. Jiří Rusnok

Do politiky vstúpil český politik a ekonóm Jiří Rusnok v roku 1998 za Stranu sociálnych demokratov. Pred postom guvernéra bol podobne ako Duisenberg ministrom financií, konkrétne v rokoch 2001 až 2002.

Následne sa na jeden rok stal aj ministrom priemyslu a obchodu. Pre nezhody s premiérom Vladimírom Špidlom na tento post rezignoval a pracoval v súkromnom sektore.

Polroka pôsobil aj ako predseda vlády Českej republiky od júla 2013 do januára 2014. Nahradil tým predchádzajúci kabinet Petra Nečasa, ktorý bol v demisii. Viacerí jeho vládu označovali ako vládu priateľov Miloša Zemana.

Vláda však v auguste 2013 nezískala dôveru v Poslaneckej snemovni, Rusnok odovzdal demisiu do rúk prezidenta Miloša Zemana a vládu viedol až do novej vlády vytvorenej po predčasných voľbách.

Guvernérom Českej národnej banky sa stal v júli 2016, kedy vystriedal Miroslava Singera. Banková rada Českej národnej banky začiatkom novembra zvýšila štvrtýkrát po sebe úrokové sadzby o 0,25 bodov na 1,75 percenta, čo predstavuje už piate tohtoročné navýšenie.

V reakcii tak najväčší poskytovatelia hypoték oznámili zvýšenie úrokových sadzieb pri hypotékach, ktoré tak pre ľudí zdražia aj o tisíce českých korún. Podľa Rusnoka má ísť o posledné navýšenie. Nedávno sa tiež vyjadril, že nedostať hypotéku je normálne, no ľudia si zvykli, že dostanú všetko, čo chcú.

Najčítanejšie témy