3. Zákon o poctivých vzťahoch

Snímka: Pixabay

Zlepšenie postavenia slovenských farmárov, poctivosť v obchodovaní s potravinami a ochrana slovenských dodávateľov. Takéto výsledky by mal priniesť nový zákon z dielne agrorezortu.

„Návrh reaguje na neférové a nespravodlivé obchodné praktiky, ktoré sú predátorským správaním obchodných reťazcov vyvíjané a uplatňované najmä voči domácim výrobcom,“ zastáva ideu Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Pri zavádzaní podobných nariadení je však nutné brať do úvahy aj to, či obchodníci majú možnosť podporiť domácich výrobcov.

„Domáci producent nezvládne svojimi výrobkami pokryť veľký supermarket alebo hypermarket,“ objasňuje maloobchodný analytik Ľubomír Drahovský.

Navyše, slovenský zákazník stále berie do úvahy aj cenu produktov a hoci sa zdá, že slovenskú produkciu preferuje v rozhovoroch, jeho nákupné správanie, keď volí lacnejší zahraničný variant, často dokazuje opak.

Práve preto vnímajú obchodníci aj tento ťah zo strany štátu skôr ako šikanu a prehlbovanie regulácie a reštrikcie obchodu.

Najčítanejšie témy