3. Ktoré spory rozdeľujú Tokio a Peking?

Snímka: Dreamstime

Práve takáto možnosť by pritom ešte pred dvoma rokmi, teda pred príchodom Trumpa k moci, bola považovaná za čistú utópiu. Obe krajiny totiž delia desaťročia sporov a krvavých konfliktov. Čína napríklad počas druhej svetovej vojny trpela pod japonskou okupáciou.

Tá si na čínskej strane vyžiadala podľa oficiálnych údajov životy vyše 17,5 milióna civilistov. Medzi Tokiom a Pekingom je stále niekoľko problémových otázok, napríklad spor o ostrovy Senkaku, ktoré sú v Číne známe ako Tiao-jü-tao, či predchádzajúce návštevy japonských premiérov v kontroverznej vojnovej svätyni Jasukuni.

Tá je venovaná pamiatke padlých japonských vojakov, teda aj tých, ktorí sa podieľali na okupácii Číny. Peking mal s týmito návštevami dlhodobý problém. V posledných rokoch však vidno na oboch stranách snahu o zmiernenie napätia. Japonskí premiéri prestali do svätyne chodiť.

Návštevu zrušil tento rok aj Abe, čo sa dáva do súvislosti práve s rokovaniami so Si Ťin-pchingom. Rovnako čínsky líder vo svojich prejavoch prestal zmieňovať Jasukuni.

Podľa odborníkov ide o jasný prejav podanej ruky zmierenia z oboch strán.

„Som presvedčený, že naše krajiny sa musia stať skutočnými partnermi. Čína pre nás vždy bola krajinou s veľkým potenciálom. V priebehu posledných desaťročí sa dokázala úspešne rozvinúť do ekonomickej veľmoci globálnych rozmerov,“ uviedol v nedávnom rozhovore pre HN Koiči Ai, generálny riaditeľ Japonského inštitútu medzinárodných záležitostí v Tokiu.

Najčítanejšie témy