1. Čím si Trump pohneval ázijských tigrov?

Snímka: Reuters

Prezident Trump už vo svojej predvolebnej kampani nesúcej sa v znamení hesiel „Urobme Ameriku opäť veľkou“ alebo „Amerika na prvom mieste“ avizoval tvrdé opatrenia na ochranu ekonomiky Spojených štátov. Svoje sľuby tento rok pretavil do konkrétnych krokov. Na jar ohlásil vysoké dane na dovoz ocele a hliníka.

Neskôr oznámil 25-percentnú daň na dovoz automobilov zo zahraničia. V oboch prípadoch zasiahol Japonsko, ktoré je jedným z najvýznamnejších politických spojencov a obchodných partnerov Američanov.

Celková obchodná výmena tovarov a služieb medzi oboma krajinami sa vlani blížila k 300 miliardám dolárov. Japonsko bolo minulý rok štvrtým najväčším trhom pre americké exporty. To by sa však v budúcnosti mohlo zmeniť.

Tokio totiž uviedlo, že v reakcii na Trumpove kroky sa chystá vysoko zdaniť americké dovozy. Podobne sa v tomto roku vyvíjali ekonomické vzťahy aj medzi USA a Čínou.

Pozrite si k tejto téme rozhovor v HNtelevízii s analytikom J&T Banky Stanislavom Pánisom.

Trump v lete požiadal svoj rezort obchodu, aby vypracoval plán na uvalenie 25-percentnej dane na dovoz čínskych produktov v hodnote
200 miliárd dolárov. Predstavuje to polovicu celkového dovozu Číny do USA. Pôvodný plán pritom hovoril o 10-percentnej dani. Peking na to zareagoval avizovaným zdanením amerických dovozov v hodnote 60 miliárd dolárov.

Najčítanejšie témy