6. Uvažujú o vstupe naši susedia?

Snímka: Flickr/Alan Lam

Tento postoj sa prejavuje aj vo vzťahu k euru. Vlaňajší prieskum Eurobarometra napríklad ukázal, že korunu si chce v peňaženke ponechať sedem z desiatich opýtaných Čechov.

Názor ľudí berie do úvahy aj vláda. Hoci niektoré politické strany navrhujú diskusiu o vstupe do eurozóny, súčasná koalícia je zdržanlivá.

„Táto téma je zmrazená, to poviem úplne otvorene. V tejto chvíli nebudeme stanovovať termín prijatia eura. Nie je to na programe dňa. A to aj napriek tomu, že už dnes spĺňame maastrichtské kritériá, takže by sme vstúpiť mohli,“ povedala v rozhovore pre HN česká ministerka financií Alena Schillerová.

Dôvodov na odmietavý postoj je podľa nej niekoľko. Jedným z nich sú obavy ľudí zo znehodnotenia ich vkladov či z povinnosti prispievať na záchranu problémových krajín.

Podobne sú na tom aj zvyšné dve krajiny Vyšehradskej štvorky, ktoré neplatia eurom. Maďarský minister financií Mihály Varga v marci tohto roka povedal, že ani jeho krajina sa neponáhľa s prijatím spoločnej európskej meny.

Rovnaký názor vyjadril vlani na jeseň aj vtedajší poľský minister financií a súčasný predseda vlády vo Varšave Mateusz Morawiecki.

Najčítanejšie témy