4. Kto má dnes najbližšie k členstvu v eurozóne?

Vzhľadom na to, že jedinou krajinou v systéme ERM-2 je aktuálne Dánsko, ktoré však odmieta vstup do eurozóny, je jasné, že v najbližších dvoch rokoch sa počet členských krajín na dvadsiatku nezaokrúhli.

V súvislosti s najbližším vstupom sa však aktuálne hovorí o Bulharsku. Jeho vláda odklepla v lete plán, podľa ktorého by krajina mala vstúpiť do ERM-2 najneskôr ku koncu prvej polovice budúceho roka.

O vstup do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov požiadali Bulhari pred tromi mesiacmi.

Tvrdia, že o vstup do eurozóny majú veľký záujem. „Bulharsko už piaty rok za sebou spĺňa všetky nastavené podmienky. A to vrátane deficitu štátneho rozpočtu, ktorý máme dlhodobo pod tromi percentami. Môžete si to porovnať s inými krajinami, ktoré sú v eurozóne už dávno a majú deficit vo výške sedem či osem percent. Niektoré dokonca ešte viac,“ upozornila v nedávnom exkluzívnom rozhovore pre HN bulharská viceprezidentka Iliana Jotovová.

Sofia má aj nízky verejný dlh, dlhodobé úrokové sadzby a infláciu.

„Jedným z problémov Bulharska, ktorého sme si vedomí, sú vyššie príjmy ľudí v iných krajinách. Ale ako argument nášho odmietania to neobstojí. Nie je to totiž podmienka pre vstup do eurozóny,“ vysvetľuje Jotovová fakt, že Bulharsko je s necelou polovicou HDP oproti európskemu priemeru najchudobnejším členom Únie.

Najčítanejšie témy