1. Bude na Slovensku dôchodkový strop?

Dôchodok
Snímka: pixabay.com

Horná hranica odchodu do dôchodku vo výške 64 rokov. To je podoba stropu, ktorý navrhuje vládna koalícia.

Ústavné zastropovanie je v súčasnosti v druhom čítaní po tom, čo návrh v polovici septembra podporilo 93 zo 145 poslancov vrátane niektorých opozičníkov z hnutia Sme rodina či ĽSNS.

Podľa Smeru-SD „za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".

Predseda strany tiež uviedol, že v ďalších čítaniach sú pripravení v druhom a treťom čítaní pristúpiť k pozmeňujúcim návrhom ako napríklad, že žena bude zvýhodnená, ak bude mať deti.

Bude to niečo stáť, priznal Erik Tomáš. Z čoho chce Smer zastropovanie dôchodkov zaplatiť? Pozrite si v HNtelevízii.

Slovensko nemá zrovna ružové vízie čo sa týka populácie – starne a rodí sa málo detí.

A tak, ako ešte v roku 1950 na jedného seniora zarábalo 10 obyvateľov v produktívnom veku, v roku 2014 to bolo už len päť a v roku 2064 to má byť už iba 1,6. Do práce tiež v budúcnosti nastúpi menej ľudí, než z nej vystúpi.

Návrh však naráža na kritiku, ktorá vyťahuje argumenty typu či je zákon udržateľný pre verejné financie. Tie by tak inak museli ísť cestou vyšších odvodov či nižších sociálnych dávok alebo prijatím kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia.

Najčítanejšie témy