4. Prečo padla vláda Radičovej?

Kríza v Grécku zarezonovala Slovenskom počas vlády Ivety Radičovej na premiérskej stoličke. Proti rozšírenému eurovalu sa osudný 11. október 2011 postavila opozičná strana SaS.

Vtedajší prezident Ivan Gašparovič podpísal plnú moc pre podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša na podpísanie nového dodatku k rámcovej zmluve o eurovale v Bruseli. Dodatok však čakal na svoj podpis od parlamentu.

SaS však bola rázne proti a Radičová sa rozhodla spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o vyslovenie dôvery vláde. Za však bolo len 55 zo 124 prítomných poslancov, a teda ďaleko od potrebných 76.

Líder SaS Richard Sulík po hlasovaní vyhlásil, že SaS zachránila európskym daňovým poplatníkom 350 miliárd eur, ktoré by inak na išli na záchranu súkromných bánk.

Pozrite si rozhovor s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou o aktuálnej politickej situácii v HNtelevízii.

„Mrzí ma, že naši koaliční partneri si dlho neuvedomovali, že si tento principiálny postoj (proti eurovalu) zachováme,“ uviedol Sulík.

Nasledovali predčasné voľby, z ktorých vzišla druhá vláda Roberta Fica. Sulík aj s odstupom času uviedol, že má na euroval rovnaký názor, pripústil však, že pri hlasovaní mohli liberáli zvoliť odlišnú taktiku.

Najčítanejšie témy