4. Ako utrpí Slovensko?

Snímka: Reuters

Hoci náš export do USA predstavuje menej ako tri percentá, jeho dominantnou zložkou je práve export automobilov. Ten tvorí až dve tretiny exportu do tejto krajiny.

Pomer exportu automobilov do USA k HDP Slovenska je výrazne najvyšší zo všetkých krajín EÚ, keď tvorí až 1,7 percenta, uvádza Inštitút finančnej politiky vo svojej makroekonomickej prognóze.

Podľa neho sa tieto kroky môžu podpísať na našom HDP, a to na úrovni 0,11 percenta, čo sa rovná 93 miliónom eur.

Zo spoločností by to na Slovensku najviac pocítil Volkswagen.

„Najväčšími exportnými trhmi podľa obratu boli za rok 2017 pre spoločnosť Volkswagen Slovakia Nemecko, Spojené štáty americké a Čína,“ uviedol pre HN hovorca Volkswagenu Michal Ambrovič.

Za rok 2017 vyrobil závod v Bratislave viac ako 360-tisíc motorových vozidiel.

Každé piate auto smerovalo na trh do Spojených štátov. Celkovo tak v minulom roku smerovalo do USA okolo 72-tisíc automobilov.

Minister Žiga očakáva odvetné opatrenia

Minister hospodárstva Peter Žiga po skončení rokovania vlády povedal, že je to nová pozícia americkej administratívy oproti výsledkom rokovania Trumpa so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. „Vnímam to zatiaľ len ako vyjadrenie prezidenta Trumpa v rámci predvolebnej kampane,“ povedal Žiga.

Minister avizoval, že si počkajú na oficiálne stanovisko USA a kroky Slovenska budú koordinované s ostatnými členskými krajinami EÚ. Naše pozície budeme diskutovať s našimi najvýznamnejšími obchodnými partnermi ako je Nemecko alebo Francúzsko."

Žiga spomenul, že ak dôjde k zavedeniu ciel, nie je to dobrá správa pre svetový obchod, pretože určite prídu odvetné opatrenia zo strany EÚ. „Táto špirála neprináša nikomu nič pozitívne a som za to, čo bolo skorej dohodnuté, aby boli clá nulové.“

„Ak by došlo k zavedeniu cieľ, považujem toto rozhodnutie za nešťastné a skôr sa prikláňam k nulovým clám,“ dodal Žiga. 

Najčítanejšie témy