4. Aké sú naopak náchylnejšie profesie na nahradenie robotmi?

Snímka: Pixabay

Správa o vplyve automatizácie na Veľkú Británie a iné veľké ekonomiky vypracovaná PricewaterhouseCoopers hovorí, že až 30 percent pracovných miest vo Veľkej Británii, 35 percent v Nemecku či 21 percent v Japonsku je do roku 2030 vystavených riziku zrušenia pre automatizáciu.

Podobný záver uvádza aj správa McKinsey & Company, podľa ktorej do roku 2030 môže byť až 800 miliónov ľudí nahradených robotmi.

V rozvinutých ekonomikách prináša podobné závery ako prechádzajúca správa, poukazuje však na Čínu, kde je táto hrozba omnoho menšia a riziko nahradenia sa pohybuje iba okolo 12 percent.

A o ktoré profesie by sme sa teda mali obávať? Výkričník svieti pri práci s hypotékami, úradníckej práci a účtovníctve. Portál LinkedIn dokonca spozoroval, že menej profesionálov si do svojich portfólií už píše účtovníctvo či vypracúvanie finančných reportov.

Namiesto toho, žiadatelia o zamestnanie kladú dôraz na svoje sociálne schopnosti ako manažment, líderstvo či prácu so zákazníkmi.

Pre tých, ktorí sa chcú utvrdiť, že ich pracovné miesto nebude ohrozené, existujú viaceré stránky pod heslami „Bude moja práca zautomatizovaná“ či „Prevezmú roboti moje miesto“. Pri profesii novinára nám napríklad vyskočilo 11 percent, pri účtovníkovi a auditorovi až 94 percent.

Naopak pri politológovi iba 3,9 percenta podobne ako pri softvérovom vývojárovi 4,2 percenta.

​Pre zaujímavý prehľad sa podujal aj portál Bloomberg.com. Ako najlepšie platené a najmenej zraniteľné profesie označil doktorov, zubárov a riaditeľov. Naopak najlepšie platené, ale najzraniteľnejšie profesie sú účtovníci, úveroví analytici a viaceré profesie v poisťovníctve.

Pri tých nízkoplatených prácach svietia ako najmenej zraniteľné profesie pracovníci s deťmi, pracujúci v oblasti rekreácie či výrobcovia domov. Tí, čo zarábajú málo a musia sa navyše o svoje profesie obávať sú napríklad pokladníci, vodiči a pracovníci v oblasti gastronómie.

Najčítanejšie témy