4. Máme sa na susedných cestách pripraviť na zmeny?

Snímka: Dreamstime

V Česku nie

K dispozícii zostáva desaťdňový, mesačný a ročný kupón, ako Česi nazývajú ich diaľničnú známku.

Na rozdiel od Slovenska, v Česku neplatia elektronické diaľničné známky, a preto prvý diel kupónu s vyplneným registračným číslom je nutné umiestniť na vnútornú stranu skla predného okna na pravom spodnom okraji.

Druhý diel si vodič necháva v prípade kontroly. Cena pre vozidlá zostáva nezmenená, v prípade hmotnosti do 3,5 tony sú známky za 310, 440 a 1500 českých korún, v prepočte asi 12, 17 a 57 eur.

Rakúske cesty za drahšie

Iná situácia je však u rakúskych susedov, ktorí sa tiež vydali cestou elektronickej diaľničnej známky, ale ponechávajú si aj jej klasickú formu a nazýva sa Vignette.

Do 3,5 tony sú ceny nasledovné: v prípade ročnej 87,3 eur, dvojmesačnej 26,20 a 10-dňovej 9 eur. Ako informuje aj portál autobazar.sk, ich cena sa zvýšila z dôvodu nárastu indexu spotrebiteľských cien.

V Maďarsku platí elektronická diaľničná známka už dlhšie s možnosťou jej zakúpenia aj na čerpacích staniciach.

Okrem delenia vozidiel do 3,5 ton je regulovaný aj počet osôb vo vozidle. Na výber je 10-dňová, mesačná, regionálna ročná a ročná známka, ceny sú v prepočte približne 11, 18, 19 a 162 eur.

Na Ukrajine bez poplatku

V Poľsku sa na rozdiel od spomenutých okolitých krajín nekupujú diaľničné známky, ale na vybratých úsekoch sa platí mýto.

Vyberá sa však iba u vozidiel do 3,5 tony, tie ťažšie musia používať automatický systém viaTOLL.

Cena sa pohybuje v prepočte v jednotlivých úsekoch od dvoch do sedemnástich eur.

Ukrajina nemá zavedený mýtny systém a všetky cesty sú bez poplatku.

Najčítanejšie témy