8. Vracia úder veľkému susedovi aj Mexiko?

Snímka: Reuters

Mexiko zavedie clá vo výške 15 až 25 percent na dovoz oceliarskych a niektorých potravinárskych produktov zo Spojených štátov. Oznámilo to dnes mexické ministerstvo hospodárstva. Krajina tak reaguje na americká clá na dovoz ocele a hliníka.

Ministerstvo zoznam nových ciel zverejnilo v oficiálnom vládnom vestníku. Zoznam zahŕňa clí vo výške 15 až 25 percent na oceliarske výrobky, clá vo výške 20 percent na bravčové, jablká a zemiaky a cla vo výške 20 až 25 percent na niektoré druhy syrov a bourbon, napísala agentúra Reuters.

Spojené štáty v marci zaviedli nové clá na dovoz ocele vo výške 25 percent a na dovoz hliníka vo výške desiatich percent. Od začiatku tohto mesiaca ich uplatňujú aj voči Európskej únii, Kanade a Mexiku, ktorým vypršala dočasnej výnimka.

Európska únia v piatok americké clá napadla na Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Už skôr predstavila zoznam amerického tovaru, ktorý by sa mohol stať terčom odvetných ciel. Figurujú na ňom napríklad džínsy, tričká, bourbon, pomarančový džús, kozmetika, motocykle či rekreačné plavidlá.

Najčítanejšie témy