6. Uvalí Trump clá aj na autá?

Naplno ju využívame napríklad v automobilovom priemysle, ktorý je jedným z najdôležitejších odvetví slovenskej ekonomiky.
A práve autá by mohli byť ďalším projektilom v Trumpovej obchodnej vojne. Šéf Bieleho domu pohrozil, že uvalí clá aj na vozidlá, ktoré pochádzajú z krajín ako Kanada, Mexiko, Južná Kórea, Japonsko či Európska únia.

Clo by podľa denníka The Wall Street Journal mohlo predstavovať až 25 percent. „Požiadal som ministra Rossa, aby zvážil skúmanie dovozu áut, vrátane kamiónov a náhradných dielov, a aby si dal zistiť vplyv na národnú bezpečnosť,“ uviedol americký prezident.
Ak by to Washington naozaj urobil, naša ekonomika by to dosť pocítila. „Clá na automobily by mali potenciál znížiť naše exporty. A to aj citeľne. Spojené štáty sú piatym najväčším exportným trhom pre slovenské automobilky, s takmer deväťpercentným podielom na exporte vozidiel,“ tvrdí Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers.
Podľa Rosu je to však zatiaľ len hypotetická úvaha. „Vzhľadom na nevypočítateľnosť Trumpových krokov nevieme odhadnúť, ako ďaleko môže obchodná roztržka zájsť,“ doplnil.

Najčítanejšie témy