2. Kto sú vlastníci distribučných spoločností?

Západoslovenská distribučná, a.s. je 100 percentnou dcérskou spoločnosťou Západoslovenskej energetiky, a.s., a tak súčasťou nemeckého energetického koncertu E.ON, ktorý sídli v Essene. Patrí k najväčšiemu distribútorovi elektrickej energie na Slovensku ZSE, ktorý na trhu pôsobí viac ako 95 rokov.

V roku 2002 sa stala súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON., dcérske spoločnosti vrátane Západoslovenskej distribučnej a.s. pôsobia od roku 2007.

Stredoslovenská distribučná, a.s. pôsobí v Žilinskom, Banskobystrickom kraji a v časti Trenčianskeho kraja. V roku 2006 bola pôvodne založená ako Stredoslovenská energetika – Distribúcia a.s., na súčasnú podobu sa zmenila tento marec.

V roku 2002 predala Slovenská republika 49 percent akcií francúzskemu partnerovi Electricité de France, neskôr tento podiel putoval Energetickému a průmyslovému holdingu, a.s. Jeho akcionárske práva vykonáva spoločnosť EP Energy, a.s. sídliaca v Prahe.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s. prevádzkuje distribučnú sústavu na vymedzenom území – Košickom, Prešovskom a časti Banskobystrického samosprávneho kraja.

Vznikla v novembri 2005, svoju činnosť datuje o dva roky neskôr, kedy sa odčlenila od spoločnosti Východoslovenská energetika a.s.

Jej strategickým investorom bol koncern innogy. RWE Gas Slovensko sa v roku 2016 totiž premenovalo na innogy Slovensko.

Najčítanejšie témy