4. Ktorá krajina by mohla s návrhom nesúhlasiť?

Snímka: Reuters

Európske krajiny vrátane Slovenska prichádzajú pre obchádzanie drahých daní o miliardy eur ročne. Európska komisia sa zhoduje, že úspora piatich miliárd eur by bola v hre už pri aplikovaní trojpercentnej dane. Išlo by však len o dočasné riešenie, kým nebude na stole komplexná reforma zdaňovania.

Podľa komisie zabezpečí, aby začalo opatrenie prinášať okamžitý príjem pre členské štáty, a zasiahnuť by malo 120 až 150 spoločností. Koreň vysvetľuje, že v rámci prvého návrhu, ktorý predstavila Európska komisia, by nové pravidlá postihli aj digitálne platformy, ktoré sprostredkúvajú služby medzi užívateľmi ako dopravu a ubytovanie, k najznámejším patrí Uber či AirBnB.

Podľa eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti Pierra Moscoviciho nejde o žiadnu GAFA daň, teda daň, ktorá by mierila podľa jej iniciálok iba na americké digitálne giganty Google, Apple, Facebook či Amazon.

Nesúhlasiť s návrhom môže však aj tak večne komentujúci americký prezident Donald Trump, ktorý by návrh mohol spájať s útokom na úspešné americké firmy a zatieňoval tak pravú úlohu posilnenia európskeho rozpočtu.

Koreň na portáli EURACTIV.sk informuje, že americká vláda už vydala oficiálne stanovisko, v ktorom odmieta, „aby sa ktorákoľvek krajina zamerala na digitálne spoločnosti“.

Najčítanejšie témy