Aké boli najhoršie nehody ruských strojov?

Snímka: Reuters

71 ľudí ruského lietadla Antonov An -148 Saratovských aerolínií sa minulý február po odlete z moskovského letiska Domodedovo už nedočkalo svojho cieľa v Orsku pri hraniciach s Kazachstanom. Stroj sa zrútil iba šesť minút po štarte, haváriu nikto neprežil.

Dve minúty po štarte zmizol z radarov až dopadol asi 70 kilometrov od hlavného mesta. Lietadlo podľa aerolínií nemalo žiadne technické problémy a bolo moderné a spoľahlivé.

Pilot mal byť skúsený a nemal na konte žiadne prešľapy. Príčina nehody nebola bezprostredne známa, neskôr sa ukázalo, že za to mohla strata kontroly nad letiskom.

K veľkým leteckým tragédiám patrí určite zrútenie lietadla s vyše 60 členmi armádneho súboru Alexandrovovcov. Nehodu na prvý sviatok vianočný v roku 2016 nikto z 92 pasažierov neprežil. Stroj smeroval na vystúpenie do Sýrie.

Vyšetrujúca komisia zistila, že pilot zrejme lietadlo neúmyselne naviedol do mora, keď krátko po štarte stratil orientáciu.

Najhoršia havária v histórii ruského letectva sa odohrala v roku 2015, keď sa 31. októbra v Egypte zrútilo ruské lietadlo. Bilancia mŕtvych dosiahla 224 ľudí, pád lietadla nikto neprežil. Stroj smeroval z letoviska Šarm aš-Šajch naspäť do ruského Petrohradu.

K zostreleniu sa prihlásila organizácia Islamský štát. Ruskí vyšetrovatelia potvrdili, že išlo o teroristický útok a na palube stroja sa nachádzala bomba. Viaceré štáty následne pozastavili pravidelné lety do Egypta.

Siedmy september 2011 bol nielen pre slovenských hokejových fanúšikov dňom smútku. Pri havárii lietadla v ruskom Jaroslavli zomrelo 37 hráčov a funkcionárov tímu Lokomotiv Jarosľavl vrátane Pavla Demitru, držiteľa zlata z majstrovstiev sveta v švédskom Götebourgu, aj sedem členov posádky.

Demitra sa pár mesiacov predtým rozlúčil s reprezentáciou.

Za nehodou bola tiež chyba pilota, ktorý mal počas vzletu brzdiť. Lietadlo následne narazilo do rádiomajáku a zrútilo sa. Na rozdiel od prvej spomenutej katastrofy však nehoda mala aj svojich zachránených – člena posádky Alexandra Sizova a ruského útočníka Alexandra Galimova.

Najčítanejšie témy