2. Kto bol vôbec Kamprad?

Predávanie zápaliek, rýb či guľôčkových pier z bicykla susedom. Kamprad detské ihrisko veľmi skoro vymenil za obchodnú dráhu. Nie každý veru môže začať menovať svoje profesijné začiatky už od piatich rokoch. Zarytý obchodník ale nelenil a neskôr pokračoval už ako vyučený tesár v podnikaní s nábytkom.
Aj napriek jeho úspechu a nadobudnutému bohatstvu sa však nevyvyšoval nad svojimi zamestnancami. Zastával názor, že keď oni cestujú turistickou triedou, pocestuje ňou aj on. Elitárstvo a formálne vystupovanie mu bolo cudzie.

Kamprad dal riadeniu reťazca zbohom pred asi 30 rokmi, odvtedy však zostával jeho najväčším kritikom, radcom a vizionárom. Časopis Forbes minulý rok odhadol jeho majetok na 3,5 miliardy dolárov, agentúra Bloomberg mu však nahrávala až desaťkrát viac.

Otec IKEA však nebol úplne dokonalý a čo mu až tak cudzie nebolo bol nacizmus, s ktorým v mladosti koketoval. Neskôr sa však za to ospravedlnil s vysvetlením, že všetci sme raz boli mladí aj so svojim smiešnymi a hlúpymi skúsenosťami. Švédskym médiám sa priznal, že sa zúčastňoval stretnutí nacistických organizácií v rokoch 195 až 1948.

A aj keď je alkohol v Švédsku pomerne drahý, nevyhol sa ani závislosti na tomto moku, čo priznal v 80. rokoch a boj s ním zažíval celý život.

Najčítanejšie témy