8. Ako je to na Slovensku s nedeľným predajom?

Snímka: TASR

Na Slovensku zákaz predaja v nedeľu navrhovalo hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré svoj návrh predostrelo chvíľu po schválení zákazu predaja počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Argumentovali vtedy tým, že by sa Slovensko malo opatrením priblížiť iným vyspelým krajinám, v ktorých obyvatelia nebažia po nákupoch v predaji podobne ako u nás.

Práve voľno v nedeľu by podľa nich prinieslo viac relaxu a znížila by sa tak úmrtnosť na odvrátiteľné ochorenia. Voľno 15-krát do roka nie je vraj dostatočné, čo mu by mal pomôcť jeden deň zo siedmich v týždni voľný.

Niektorí predajcovia sa však aj napriek stále povolenému predaju siedmy deň v týždni rozhodli predsa nedeľný predaj zrušiť. Ide napríklad o potravinový reťazec COOP Jednota v Trnave, ktorá sa pre koniec nedeľného predaja rozhodla v svojich 25 supermarketoch v meste a jeho okolí od 1. januára tohto roka. Aby však potreby spotrebiteľov predajcovia uspokojili, predĺžili v sobotu otváraciu dobu.

Predseda predstavenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik po zatvorení na stránke spoločnosti na sociálnej sieti uviedol, že dôvodom tohto rozhodnutia bola nerentabilnosť a zvýšenie nákladov, k čomu patrí zvýšenie minimálnej mzdy či zvyšujúce sa príplatky za prácu nadčas, v noci či cez víkendy. Pridala sa k tomu aj vysoká fluktuácia pracovníkov predajní, k čomu prispieva aj neatraktívna práca v nedeľu.

Sieť teda patrí k tým, ktorí by všeobecný zákaz na nedeľný predaj len uvítali. Aj v jej prevádzkach predávajú takmer výlučne ženy. Podľa Uváčika tak toto opatrenie pomôže k vyriešeniu takzvanej krízy rodiny, kedy budú môcť byť rodiny spolu aspoň v nedeľu.

Najčítanejšie témy