6. Nechalo sa Poľsko zákazom inšpirovať?

Snímka: flickr.com

Dolná komora parlamentu na konci novembra schválila návrh zákona, podľa ktorého by sa nedeľný predaj mal skončiť od roku 2020. Názor odborov sa tak stretol s pochopením u vládnej strany Právo a spravodlivosť, ktorá vyzdvihuje katolícke hodnoty, čo stopka pre predaj v nedeľu len deklaruje. Kritici návrhu vyčítajú, že bude znamenať mínusové body pre poľskú ekonomiku a okrem zrušenia viacerých pracovných miest zasiahne aj zahraničné obchodné reťazce.

Návrh s postupným zákazom ráta už od marca tohto roku, kedy by sa nákup v nedeľu vzťahoval iba na prvú a poslednú nedeľu v mesiaci, neskôr by rátal iba s nákupmi poslednú nedeľu mesiaci až by nakoniec platil pre všetky nedele. Stanovila sa však aj výnimka pre predaj v nedeľu na dve nedele pred Vianocami, jedna pred Veľkou nocou a tiež pre posledné nedele v januári, apríli, júli a auguste.

Návrh schválila už aj horná komora parlamentu Senát a s pozmeňujúcimi návrhmi sa vrátil späť do Dolnej komory. Záverečný podpis sa potom čaká od prezidenta Andrzeja Dudu.

Najčítanejšie témy