4. Chodia Slováci za nákupmi k susedom?

Snímka: DESIGNER OUTLET PARNDORF

Slováci sa za nákupmi do susedných krajín počas dní so zatvorenými obchodmi už tak nehrnú. Nákupný ošiaľ nasledoval až po vianočných sviatkoch, kedy ich častým nákupným cieľom bol Designer Outler v neďalekom rakúskom Parndorfe.

„Slovenský obchod nezaznamenal stratu zisku a víta toto opatrenie. Dokonca malým zanikajúcim obchodíkom, kde pracujú majitelia, to pomohlo. Presun do Maďarska za nákupom je síce možný, ale aj Rakúsko má zatvorené na sviatky aj na Troch kráľov a dokonca väčšinu nedieľ majú zatvorené. Túto zmenu vítam pozitívne,“ vyjadril sa Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu Slovenskej republiky a generálny riaditeľ spoločnosti KON-RAD.

Nie všetci predajcovia na Slovensku však boli v napĺňaní zákona poctiví a aj napriek zákazu predaja sa našli predajne porušujúce túto novelu, ako napríklad bratislavská pobočka internetového obchodu Alza, na čo upozornila RTVS.

Kormúth si však myslí, že keďže nemáme sviatky rovnako ako v zahraničí, nákupov za hranicami bude pribúdať: „Každý jeden sviatok znižuje u nás produktivitu a HDP, lebo náklady na mzdu sú, ale bez výkon. 17 sviatkov je z 365 dní asi 5 percent. Keď niekto tvrdí, že sa nezníži obrat, nie je to pravda. Áno, chlieb si nakúpi dopredu, ale nákup tovaru, impulzný nákup, zábava, či relax minutý v zahraničí tu bude chýbať."

Najčítanejšie témy