2. Čo sa bude diať na planéte, ak sa oteplí o tri alebo štyri stupne?

Snímka: Filip Homza

Podľa viacerých štúdií Amazonský dažďový prales zrejme začne vysychať, budú ho ničiť obrovské požiare, kvôli ktorým unikne do ovzdušia ešte viac oxidu uhličitého. To spôsobí ďalšie omnoho rýchlejšie otepľovanie planéty. Pre ilustráciu: naposledy bola Zem teplejšia o tri stupne Celzia v Pliocéne, pred tromi miliónmi rokov. Hladina oceánov bola v tom čase o 25 metrov vyššia.

Hurikány budú omnoho silnejšie, svetové zásoby potravín budú v ohrození. Zmena klímy môže znamenať masívne sťahovanie - stovky miliónov ľudí sa budú presúvať z hladom a suchom sužovaných subtropických oblastí k stredným zemepisným šírkam. Podľa Davida Spratta budú ohrozené životy dvoch miliárd ľudí.

Pri ďalšom raste teploty vyzerajú scenáre ešte temnejšie. Planéta sa úplne zmení. Pri oteplení o štyri stupne sa predpokladá, že sa roztopí permafrost na Sibíri. Tým sa do ovzdušia uvoľnia ďalšie obrovské množstvá oxidu uhličitého a metánu. Taliansko, Španielsko, Grécko, Turecko sa zmenia na púšť. V Alpách nebude žiadny sneh, všetky ľadovce sa roztopia. Letné teploty napríklad vo Švajčiarsku budú dosahovať okolo 48 stupňov, v Bazileji bude zhruba ako v dnešnom Bagdade. Veľká časť Európanov bude nútená putovať na sever.

Najčítanejšie témy