Na Slovensku máme odvetvia, v ktorých vidíme prevahu jedného pohlavia, pričom platí, že „mužské“ sektory sú na Slovensku platené lepšie.

Pri ženách sú to sektory ako zdravotníctvo a sociál­na starostlivosť, administratíva či ekonomika, financie a účtovníctvo. Naopak, keď sa pozrieme, v ktorých odvetviach vidíme na portáli Profesia.sk reakcie od mužov, dominujú telekomunikácie, elektrotechnika a energetika a strojárstvo.

Na Slovensku dlhodobo vidieť, že v sektoroch, kde dominujú ženy, sú platy priemerne nižšie. Túto skutočnosť potvrdzujú aj údaje z portálu Platy.sk, na ktorom si zamestnanci porovnávajú svoj plat, aby zistili, či zarábajú adekvátne.

„Treba však zdôrazniť, že zdravotníctvo a sociálna práca, školstvo, ale aj ďalšie odvetvia, kde sledujeme dominanciu žien, často nie sú v zahraničí ohodnotené rovnako podpriemerne. Tieto sektory majú v mnohých krajinách Európy lepšie spolo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy