2. Aké drahé sú diaľnice u našich susedov?

Snímka: Dreamstime

Platí dlhšie ako u nás

V susednom Česku vyjde diaľničná známka o trochu viac než u nás, v prepočte asi 57 eur. V porovnaní s týmto rokom si zachovajú svoju hodnotu a prejdú iba na iné farby. Pri mesačnej zaplatíme 17 eur a za desaťdňovú 12 eur. Česi od ďalšieho roka od platenia daní oslobodili päť diaľničných úsekov. Platnosť známok je dlhšia ako u nás, trvá 14 mesiacov od 1. decembra 2018 do 31. januára 2019.

Cez internet aj elektronicky

Rakúsko sa však cestou zdražovania vydalo a ceny diaľničných známok zohľadňujú index spotrebiteľských cien, pre ktorý zdraželi o jedno percento. Za ročnú si vodiči vozidiel do 3,5 tony zaplatia 87 eur, za dvojmesačnú 26 eur a za desaťdňovú deväť eur. Zvláštna kategória cien platí pre motocykle.

Ročná, podobne ako u Čechov, platí 14 mesiacov pre rovnaké obdobie. Vodiči na rakúskych cestách by si mali dať pozor jedine na to, že ich platnosť začína plynúť až 18. dňom, od kedy známku kúpia. Pokrokom v digitálnom smere je aj jej možnosť zakúpenia cez internet a elektronické diaľničné známky, ktoré platia od tohto roka.

Maďarsko má dve ročné známky

Maďarsko ďalší rok pokračuje v tohtoročnom nastavení cien. Zaujímavosťou je, že okrem ročnej diaľničnej známky v krajine existuje aj ročná župná známka, ktorá platí po administratívne hranice územného celku, ich cena je v prepočte okolo 138 eur a 19 eur. Mesačná známka vyjde motoristov na 18 eur a v prípade desaťdňovej si priplatia 11 eur.

Ceny sa týkajú bežných vozidiel do 3,5 tony, okrem nich má Maďarsko ceny nastavené pre ďalšie štyri kategórie vozidiel.

Ukrajina má cesty síce zadarmo, od ďalšieho roka sa však chce pustiť do výstavby nových diaľničných úsekov, na ktoré sa už mýto vzťahovať bude.

V Poľsku sa platí mýto iba na niektorých úsekoch.