2. Ako štát odhaduje, koľko vyberie daní?

Zlý odhad

Zjednodušene: ak bude ekonomika rásť rýchlejšie, štát vyberie na daniach viac.

Ak sa náhodou stane, že situáciu odhadnú zle, môže sa stať, že štát napokon ukončí rok s vyšším alebo nižším deficitom. Tak sa tomu stalo minulý rok. Analytici nedávno zistili, že štát vybral vlani výrazne menej na firemnej dani. Po zostavení daňovej prognózy sa postupuje rovnako ako po makroprognóze. Preskúma ju daňový výbor.

Značná neistota

“Daňové príjmy a sociálne odvody tvoria prevažnú časť príjmov verejnej správy a ich odhad je poznamenaný značnou mierou neistoty. Neistota so sebou prináša prípadný priestor pre podozrenia z úmyselného nadhodnotenia či podhodnotenia príjmov. Výbor pre daňové prognózy má preto prispieť k zvýšeniu verejnej kontroly pri tvorbe rozpočtu,” konštatuje ministerstvo financií.

Daňového výboru sa zúčastňujú bankoví analytici, ale aj zástupcovia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, Sociálnej poisťovne, Finančnej správy či Štátnej pokladnice. Na stretnutia najnovšie chodí aj hlavný ekonóm ministerstva financií, ktorým je Banerjee Biswajit. Pozícia hlavného ekonóma je v rezorte nová, vznikla len v auguste tohto roka.

Najčítanejšie témy