4. Ako ovplyvňuje export na naše hospodárstvo?

Snímka: Peter Mayer

Až 85 percent výrobkov made in Slovakia putuje na pulty v krajinách Európskej únie, a to predovšetkým do Nemecka, Česka, ale aj Poľska. Slovensko je pritom v rámci Únie krajinou, ktorá vyváža najviac do ostatných európskych krajín. To, ako sa darí našej ekonomike, sa preto do veľkej miery odvíja od toho, ako je na tom Európa.

Suverénne najviac ovplyvňuje celkový výkon našej ekonomiky automobilový priemysel, na ekonomickom raste sa podieľa až 44 percentami a tretinou celkového slovenského vývozu. Ministerstvo hospodárstva pritom očakáva, že po spustení výroby vo fabrike Jaguar Land Rover bude viac ako 50 percent hospodárstva krajiny založené na automobilovom priemysle.

Okrem vozidiel vyvážame do zahraničia predovšetkým elektroniku, stroje, železo, oceľ a nerastné palivá. Podobne sú na tom napríklad Nemci či Rakúšania, na rozdiel od nás však majú tieto odvetvia menej koncentrované a ich ekonomiky stoja aj na sofistikovanejších odvetviach ako sú farmaceutiká či optické prístroje, konštatuje analytik Inštitútu finančnej politiky Ján Šilan v tohtoročnej analýze slovenského exportu, ktorá podrobne mapovala naše vývozy v roku 2015.  

Najčítanejšie témy