2. Aká bola situácia pred rokom?

Snímka: Reuters

Minulý rok sa hovorilo skôr o zlacnení

Denník TASR priniesol minulý rok v predsviatočné obdobie správu vyplývajúcu z analýzy pre denník Pravda realizovaný Poštovou bankou. Z nej vyplýva, že spomedzi základných potravín, vajcia boli medziročne lacnejšie o desať percent a v prípade masla to bolo sedem percent.

Čo sa týka vajec, TASR s odkazom na riaditeľa Únie hydinárov Slovenska Daniela Molnára informovala o stratovom roku pre slovenských hydinárov, v prípade slepačích vajec uviedol medziročný pokles cien o 24 percent.

Podľa Štatistického úradu sa ceny konzumných slepačích vajec medziročne znížili o 10,3 percenta.

V prípade susedov, podľa Českého štatistického úradu sa priemerná cena masla medziročne zvýšila o viac ako o polovicu. Drahšie maslo trápi aj Nemecko, Poľsko či Rakúsko.

Maslo sa stalo prémiovým produktom

Prieskum spoločnosti GfK Consumer Panel Services zisťoval nákupy rýchloobrátkových tovarov v Slovenskej a Českej republike, zistenia sú tiež súčasťou pripravovanej štúdie.

Maslo sa v ňom prezentuje ako prémiový produkt. Výsledky ukázali, že tak ako priemerná cena masla za kilogram bola v období január až august 2016 4,50 eur, tento rok za rovnaké obdobie bola 6,63 eur. Prieskum tiež zistil, že cena masla od nákupu až tak neodradila a podobný výsledok dopadol aj v Česku.

V prípade porovnávania, Briti sa každoročne púšťajú do skúmania výdavkov na vianočnú večeru, majú na to dokonca vlastný Mintec Christmas Index.

Minulý rok vyčíslili drahšiu večeru o jedno percento, k čomu sa pripísala aj najvyššia cena masla za päť rokov.

Snímka: Mintec Christmas Index

Najčítanejšie témy