4. Kto je v súčasnosti šéfom euroskupiny?

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem
Snímka: Reuters

Aj napriek tomu sa zatiaľ vo funkcii vymenili len dvaja ľudia. Post šéfa ministrov financií krajín platiacich eurom  zastával v rokoch 2005 až 2013 Jean-Claude Juncker.

Holandské voľby

Po ňom od januára 2013 nastúpil Jeroen Dijsselbloem. Dijsselbloem je bývalý holandský minister financií, ktorý po tohtoročných voľbách stratil ministerskú stoličku. Aj napriek tomu však doslúži ako šéf euroskupiny. Pravidlá totiž nehovoria o tom, že šéfom euroskupiny musí byť minister financií.

Úlohou prezidenta je predsedať stretnutiam a určovať agendu a program stretnutí. Raz za pol roka navštevuje hospodársky a finančný výbor európskeho parlamentu, informuje Európsky parlament o prioritách euroskupiny a zastupuje skupinu na medzinárodných fórach.

Šéf na plný úväzok

Momentálne sa diskutuje o tom, či by prezident euroskupiny nemal vykonávať svoju funkciu na plný úväzok. V súčasnosti je totiž šéfom združenia jeden z ministrov financií eurozóny a ten musí funkciu prezidneta skĺbiť s ministrovaním rezortu vo svojej krajine. Z Bruselu sa napríklad ozývajú hlasy, že po novom by mohol byť šéfom euroskupiny zástupca Európskej komisie.

Najčítanejšie témy