1. S kým Kažimír súťaží a aké má šance uspieť?

Nečakaný krok

Správy o tom, že sa slovenský minister ocitne v užšom výbere na šéfa euroskupiny, sa objavovali dlhé mesiace. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung už v januári písal, že Kažimír je jeden z dvoch vážnych kandidátov na tento post.

Kažimír napokon oznámil svoju kandidatúru na poslednú chvíľu. A to aj napriek tomu, že skupina socialistov, do ktorej slovenský minister patrí, sa dohodla, že vo voľbe podporí Luxemburgčana Pierra Gramegnu. Okrem Gramegnu sa slovenský minister o post pobije s Danou Reizniece-Ozola z Lotyšska a Máriom Centenom z Portugalska.

Mediálna plachosť

Zahraniční analytici a novinári rozoberali aj šance nášho ministra na úspech. Kým Politico v minulosti písal, že v jeho neprospech hovorí jeho “mediálna plachosť”, nemecký Frankfurter Allgemeine ho označil za obľúbenca médií, a to vďaka tomu, že počas gréckej krízy publikoval výstižné a rýchle tweety.

Denník však pripomenul, že Kažimír neobstál uspokojivo počas slovenského predsedníctva. Vtedy ako úradujúci predseda Ecofinu predložil viaceré projekty, ako napríklad európske poistenie v nezamestnanosti, no žiadny nedotiahol do konca, píše Frankfurter.

Najčítanejšie témy