7. Ako sa štát snaží zamedziť daňovým únikom?

Odvtedy sa realizovalo viacero opatrení, ktoré spôsobili pokles daňovej medzery a vyššiu efektivitu výberu DPH.

Prvé kroky

Pomohlo najmä vytvorenie daňovej kobry. Tá za prvé štyri roky svojho fungovania pomohla odhaliť daňové podvody za viac než 700 miliónov eur. V septembri 2013 sa spustila bločková lotéria, podľa Finančnej správy sa vďaka nej znížilo percento problémov u kontrolovaných podnikateľov zo 60 na 40 percent.

Za významný nástroj lepšieho výberu považujú daniari zavedenie kontrolných výkazov DPH z februára 2014. Ten mal stopnúť kšefty s vratkami.

Menej podvodov v stavebníctve

Priestor na podvody s vratkami DPH sa od minulého roka zúžil osobitne v stavebníctve. A to tým, že sa zaviedol tzv. reverse charge - povinnosť platiť daň prešla z dodávateľa na odberateľa.

V novom akčnom pláne z apríla tohto roka zas vláda prichystala napríklad prepojenie elektronických registračných pokladníc s centrálnou pokladnicou na finančnej správy. Vďaka tomu sa budú dať registračné pokladnice ľahšie odkontrolovať a odhaliť prípadné podvody.

Veľa si tiež daniari sľubujú od stopky účelovému zlučovaniu firiem. To sa donedávna veľmi často využívalo na daňové podvody. Funguje na princípe, že firmy, ktoré majú dlžoby (napríklad aj voči štátu) sa ich zbavia tak, že sa zlúčia s inou spoločnosťou. A túto novú nástupnícku firmu vlastní napríklad bezdomovec. Finančná správa sa tak k peniazom nedostane.

Najčítanejšie témy